ALATI VÄRSKE, ALATI HUVITAV!

VAPIANO BLOGI

09.02.2021 ÜLEMAAILMNE PITSA PÄEV

Ülemaailmsel pitsapäeval tähistatakse selle ahjus küpsetatud lameleiva võidukäiku maailmas. Rohke juust ja mahlakas kaste kuulub iga õige pitsa juurde. See on päev, mil võid südamerahuga nautida koos sõprade või perega seda maailma kõige ikoonilisemat toitu.

Tõeliselt maitsev looming, mis tõstab alati tuju ja mida võid usaldada!

Pesto pitsa.
Pesto pitsa värskete tomatite ja spinatiga.

Pitsa päev leidis oma tee inimeste kõhtu ja südametesse juba 10. sajandil Itaalias. Sellega seoses üks lõbus fakt, nimelt olevat Itaalia kuninganna Margarita Savoyst külastanud 1889. aastal kuningliku visiidi ajal Napolit. Kaks kokka kinkinud talle Itaalia lipu värvides punane (tomat), valge (mozzarella) ja roheline (basiilik) pitsa, mis ristitigi pitsa Margheritaks. See selgitab kindlasti, miks Margherita pitsa on kõigi pitsade kuninganna.

TULE TÄHISTA VAPIANOS SEDA ÜLEMAAILMSET PÄEVA! Pitsa päeva tähistatakse ametlikult igal aastal 9. veebruaril, et jõuaksid kindlasti oma lemmikpitsat nautida, alustas Vapiano tähistamisega juba 1. veebruaril, seega pitsa päevaks oled jõudnud kahtlemata juba kõik pitsad läbi proovida – kui Sa vaid jaksad.

Alati värsketest toorainetest pitsa!

Ajaloost

Esimene pitsa maailmas oli tehtud roomlaste poolt ja kaetud erinevate ürtide, kastmete ja juustukihiga. Kuigi tehniliselt oli tegemist juba pitsaga, siis alles 18. sajandil hakati seda rooga kutsuma selliselt nagu me täna seda teame. Algselt oli siis tegemist Napoli kodanike poolt küpsetatud küüslaugu, basiiliku, juustu ja lõpuks tomatitega kaetud lamedate leivaroogadega.

11. sajandil hakkasid Itaalia sisserändajad seda rooga Ameerika Ühendriikidesse sisse tooma, kuid tõeliselt populaarseks sai see roog siiski alles peale II Maailmasõda, kui sõjateenrid naasid koju ja avastasid selle Itaalia maitsenaudingu, see oli hetk, kui pitsa võidukäik USA turul plahvatas ja pitsast sai Ameerika kõige populaarsem roog.

Kui populaarne siis ikkagi on maailma kõige populaarsem roog? Müüginumbrid nagu 4 miljardit pitsat aastas USA-s, peaks andma selge vastuse. Iga naine, mees ja laps tarbib Ameerikas üle 10 kg pitsat aastas – on seda vähe või palju?

Vaata pitsa päevale pühendatud head pakkumist.